BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to jedna z najpopularniejszych baz, w których sprawdzani są pożyczkodawcy chcący wziąć pożyczkę. W zdecydowanej większości składając wniosek o taką pożyczkę, musimy wyrazić zgodę na sprawdzenie nas BIK. Biuro Informacji Kredytowej przechowuje bardzo wiele informacji o nas i o naszych finansach. Wiele osób nie wie jednak do końca, czym jest i na jakiej zasadzie funkcjonuje ta baza danych, dlatego w tym tekście dokładnie przedstawimy ją, podpowiadamy jak funkcjonuje oraz co zrobić, aby mieć lepszy BIK. Szczegóły poniżej!
Spis treści
Czym jest BIK?
BIK to Biuro Informacji Kredytowej. To jedna z najpopularniejszych tzw. baz danych, która gromadzi informacje o klientach korzystających z kredytów bankowych oraz pożyczek prywatnych. BIK zawiera informacje zarówno pozytywne, jak i negatywne o klientach korzystających z kredytów i pożyczek. Z pewnością będą to informacje o terminowych spłatach zadłużenia, jak i tych ratach, które są spóźnione lub o zobowiązaniach, które są przeterminowane bardzo długi okres czasu.
BIK skupia informacje z banków, SKOK-ów oraz kilkudziesięciu prywatnych instytucji pożyczkowych. Aby otrzymać kredyt lub pożyczkę, musimy samodzielnie wyrazić zgodę na uzyskanie danych o nas z BIKu oraz na ich umieszczenie. Biuro Informacji Kredytowej działa na podstawie prawa bankowego.
Zadaniem BIKu jest gromadzenie danych o poszczególnych klientach i dostarczeniem tych danych bankom czy prywatnym firmom pożyczkowym, jeśli klient stara się o nową pożyczkę. Konkretna instytucja pożyczkowa może dzięki takim danym określić ryzyko kredytowe oraz wiarygodność danego klienta, oraz udzielić mu pożyczki. Sam BIK nie decyduje czy otrzymamy pożyczkę.
Każdy bank i firma pożyczkowa ma swój klucz przydzielania pożyczek i kredytów. Dzięki temu bardzo często na podstawie tych samych danych z BIKu – jedne banki i firmy pożyczkowe przyznają nam pożyczkę, a inne nie. Jeśli jesteśmy ciekawi swoich informacji, BIK daje możliwość wglądu do bazy danych i sprawdzenia, jakie dane są obecne przy naszym nazwisku.
Jak działa w praktyce BIK?
Działanie BIK-u w praktyce jest dosyć proste. BIK to baza informacji na temat konkretnych osób. Jeśli zaciągamy pewne zobowiązanie np. pożyczkę informacje o jej terminowej spłacie lub opóźnieniach trafiają do bazy. Gdy chcemy po raz kolejny skorzystać z kredytu lub nowej pożyczki jesteśmy weryfikowani w tej bazie danych.
Prywatna firma pożyczkowa lub bank otrzymują informacje o nas w postaci tzw. scoringu, czyli oceny punktowej. BIK na podstawie zebranych danych o nas ocenia nas od 1 do 100 punktów. Im wyższa ocena tym jesteśmy bardziej wiarygodni. Poszczególne banki czy prywatne firmy pożyczkowe posiadają swój klucz i decyzje o przyznaniu kredytu lub pożyczki podejmują indywidualnie.
Ocena, która jest punktową sumą, jest podejmowana ze względu na wiele czynników. Głównie wpływ na nią mają 4 grupy czynników takich jak jakość kredytów i pożyczek, nasza aktywność dotyczą pożyczek i kredytów, częstotliwość wnioskowania o pożyczki oraz wykorzystanie limitów, które są na oferowane.
Ogólnie, im jesteśmy rzetelniejszymi klientami oraz im częściej i regularniej spłacamy zobowiązania, tym nasza wiarygodność w BIK-u rośnie. Podczas kolejnych pożyczek i kredytów, o które wnioskujemy w nowych bankach, instytucje pożyczkowe sprawdzają naszą wiarygodność i umieszczają dane w razie współpracy informacje o tym, iż wywiązujemy się z umowy.
Jeżeli chcesz sprawdzić swoje dane w BIK możesz to zrobić na tej stronie: wyszukiwarka BIK
Dlaczego BIK jest taki ważny?
BIK to bardzo ważny element, jeśli staramy się o kredyt lub pożyczkę. Dzieje się tak dlatego, że dla banków jest to jedne z najlepszych sposobów określenia naszej wiarygodności. Nie mogą zrobić tego w inny sposób np. na podstawie danych, które przekazujemy. Opinia i ocena BIK co do naszej osoby jest często decydującym elementem.
Ocena BIKu jest równie ważna co nasze zarobki czy sytuacja zawodowa. Warto dbać o informacji w tej bazie danych. Będą one potrzebne do otwarcia limitu w koncie, wyrobienia karty kredytowej, wzięcia kredytu gotówkowego, pożyczki, chwilówki oraz każdego zobowiązania.
Jak poprawić swój BIK?
Niewiele osób wie, że swój BIK można poprawić. Jest to wbrew pozorom możliwe i istnieje kilka czynności, które zwiększą naszą ocenę punktową i wiarygodność, a które możemy przeprowadzić samodzielnie.
Pierwszą z nich jest spłacanie zaległych rat. Jeśli uregulujemy dany dług, instytucja będzie musiał usunąć taką wiadomość z BIKu. Kolejnym dobrym pomysłem jest wzięcie taniego sprzętu na raty bądź każdej innej rzeczy. W ten sposób budujemy swoją pozytywną historię kredytową. Dzięki terminowemu spłaceniu np. telefonu za 400 zł – 500 zł, zyskamy cenne punkty. W ten sposób możemy zbudować bardzo pozytywny wizerunek.
Jeśli chcemy wziąć np. kredyt lub pożyczkę, nie powinniśmy też wnioskować o wiele takich pożyczek w celu sprawdzenia konkretnej oferty. Warto wybrać bank czy firmę, w której z największym prawdopodobieństwem otrzymany pożyczkę i zawnioskować tylko raz. Każde wnioskowanie o kredyt czy pożyczkę obniża naszą punktację w BIKu.
Polecam pobranie raportu BIK, w mojej sytuacji okazało się, że mam jakieś zaległe nieopłacone faktury i sprawa trafiła do komornika. Oczywiście faktury były opłacone