Widmo problemów finansowych z pewnością nie jest powodem do radości i budzi w wielu osobach zmartwienie czy niepewność. Jeśli jednak jesteśmy w sytuacji, kiedy z pewnym wyprzedzeniem możemy przewidzieć takie kłopoty, jesteśmy w pewien sposób w dobrym położeniu. Wiedząc, że za jakiś czas będziemy je mieli, możemy odpowiednio się od nich przygotować oraz zareagować. Dzięki temu możemy zmniejszyć ich rozmiary, uniknąć poważnych negatywnych konsekwencji lub czasem nawet ich uniknąć.
Co zatem robić, gdy na horyzoncie pojawiają się takie kłopoty i dlaczego warto działać? Odpowiedzi na te pytania poniżej.
Spis treści
Dlaczego warto działać i przygotować się na problemy finansowe?
Wiedząc, że za pewien czas będziemy narażeni na problemy finansowe, najlepszym rozwiązaniem jest działanie i przygotowanie się do nich. Wiele osób nie robi nic, nie widząc możliwości zabezpieczenia się lub łudząc się, iż kryzys nie nastąpi. Jest to skrajnie nieodpowiedzialne działanie, które może pogłębić nasze problemy finansowe. W takiej sytuacji zdecydowanie warto podjąć pewne kroki.
Pierwszym powodem jest fakt, że nie są one brzemienne w skutki i możemy podjąć je niezależnie. Nawet jeśli kryzys nie nastąpi, pomogą nam odbudować naszą sytuację finansową i nie zaszkodzą.
Drugim powodem jest fakt, iż jeśli będziemy przygotowani na kryzys finansowy spowodowany np. utratą pracy czy większymi wydatkami, przejdziemy go znacznie łagodniej. Mając pewien czas do wystąpienia problemów finansowych, możemy również przygotować się na wiele ewentualności. Samo działanie nie jest też trudne czy skomplikowane.
Minimalizuj wydatki
Pierwszym sposobem działania, gdy na horyzoncie pojawiają się problemy finansowe, jest minimalizacja wydatków. Jest to jeden z lepszych sposobów i możliwy do wykonania przez każdą osobę. Z mniejszymi wydatkami, znacznie łatwiej będzie nam poradzić sobie z problemami finansowymi. Z pewnością będzie to zrezygnowanie ze wszystkich zbędnych abonamentów telewizyjnych, internetowych czy opłat cyklicznych, bez który będziemy mogli się obejść jak np. Netflix itp.
Kolejnym sposobem jest zrewidowanie wydatków, jakie ponosimy miesięcznie. Będzie to sprawdzenie cen abonamentów telefonicznych czy mediów. Zmieniając operatora, możemy rocznie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, a sama zmiana obecnie nie jest trudna. Bardziej restrykcyjnym ograniczeniem wydatków będzie zrezygnowanie z przyjemności, kieszonkowego oraz zbędnych wydatków jak np. zakupy w galeriach, wypady na miasto czy stołowanie się w restauracjach.
Kolejnym sposobem, dzięki któremu możemy zmniejszyć nasze miesięczne wydatki nawet o kilkadziesiąt procent, jest robienie zakupów w supermarketach oraz wybieranie produktów marek własnych. Różnica w wydatkach może być nawet kilkudziesięcioprocentowa.
Konsolidacja zobowiązań
Drugim sposobem na przygotowanie się lub nawet uniknięcie problemów finansowych jest konsolidacja zobowiązań. Jest to wzięcie kredytu konsolidacyjnego, który połączy wszystkie nasze obecne raty i zobowiązania w jeden nowy kredyt. Będzie miał on niższą ratę — nawet o połowę a w zamian za to będziemy spłacali go po prostu dłużej. Jest to rozwiązanie, które wymaga posiadania jeszcze zdolności kredytowej i niebycia wpisanym na listę dłużników np. w BIKu. Musimy zapłacić też dodatkowe oprocentowanie.
Z tej opcji warto jednak skorzystać, jeśli mamy stracić naszą płynność finansową, ponosić koszty windykacyjne, oprocentowanie czy koszty egzekucji komorniczej, które są dużo wyższe niż koszty konsolidacji. W połączeniu z innymi sposobami oszczędzania, konsolidacja może nawet uratować nas przed problemami finansowymi. Z jedną małą ratą, znacznie łatwiej będzie nam również przebrnąć te problemy, jeśli nastaną. Kredyt konsolidacyjny możemy wziąć w różnych bankach czy nawet pożyczkę konsolidacyjną w prywatnych firmach pozabankowych.
Uruchomienie debetu i karty kredytowej
Gdy w najbliższej przyszłości przewidujemy pewne problemy finansowe, zdecydowanie warto uruchomić debet oraz kartę kredytową. Są to produkty o charakterze kredytowym oferowane przez banki. Dlaczego warto zatem uruchomić właśnie te dwa?
Są one najniżej oprocentowane. Pożyczanie pieniędzy w taki sposób od banku to odsetki ok. 10% w skali roku od wykorzystanej sumy. Możemy również elastycznie zarządzać kredytem oraz pożyczać i spłacać pieniądze, wtedy kiedy chcemy. Gdy w przyszłości będziemy musieli zmierzyć się z utratą pracy, leczeniem czy innym wydatkami, będziemy mogli w każdej chwili uzyskać dowolną sumę do wysokości limitu i spłacać ją również w dowolnym momencie, płacąc jedynie odsetki na bieżąco. Takie zabezpieczenie jest bardzo ważne. Gdy będziemy już mieli problemy finansowe, uzyskanie kredytu w takiej formie będzie często niemożliwe z uwagi na brak zdolności kredytowej oraz czasochłonne.
Doradztwo finansowe dla osób prywatnych
Ciekawym sposobem działania w sytuacji, gdy w najbliższym czasie zmierzymy się z problemami finansowymi, jest doradztwo finansowe dla osób prywatnych. Wiele osób nie bierze tego rozwiązania niestety pod uwagę. Doradztwo finansowe dla osób prywatnych jest poradą finansową — podobną do porady lekarskiej czy prawniczej. Polega ona na konsultacji ze specjalistą — doradcą finansowym, który posiada duże doświadczenie i pomoże nam opanować naszą sytuację finansową.
Na rynku istnieje wiele prywatnych firm doradczych, banków czy specjalistów prywatnych oferujących tego typu usługi. Rozmowa z doradcą i przedstawianie mu wszystkich szczegółów sprawi, że uzyskamy przydatne wskazówki jak wyjść z trudnej dla nas sytuacji. Doradcy mogą również pomóc nam wybrać odpowiednie rozwiązanie czy nawet reprezentować nas w bankach czy innych instytucjach.
Negocjowanie warunków umów
Bardzo rzadko wykorzystywanym mechanizmem obrony i przygotowania się na problemy finansowe jest renegocjowanie warunków umowy z bankiem. Wiele osób nie korzysta z tej opcji sądząc, iż jest to niemożliwe. Jeśli w najbliższym czasie możemy stracić płynność finansową, zdecydowanie warto próbować porozumieć się z bankiem.
Instytucji tej również zależy na otrzymaniu zwrotu pieniędzy, dlatego czasami możemy podpisać aneks do umowy czy wypracować inne rozwiązanie. Może być to np. rozłożenie zadłużenia na raty oraz spłacanie bieżących rat czy przerwa od spłaty. Aby renegocjować warunki umowy, warto zwrócić się z takim zapytaniem do działu obsługi klienta lub osoby na kierowniczym stanowisku w danej placówce bankowej.