Wiele osób w dalszym ciągu nie korzysta poduszki finansowej w swoim życiu. Jest to jednak bardzo dobre i korzystne z wielu powodów rozwiązanie. Dzięki takiej rezerwie finansowej możemy czuć się bezpiecznie oraz korzystać z niej w razie nieprzewidzianych wypadków.
W tym tekście przedstawiamy odpowiedzi na pytania – czym jest poduszka finansowa, na jakiej zasadzie działa oraz jak ją stworzyć. Podpowiadamy również, dlaczego warto z niej korzystać oraz jakie korzyści możemy konkretnie odnieść posiadając takie zabezpieczenie finansowe.
Spis treści
Czym tak właściwie jest ta poduszka finansowa?
Określeniem poduszki finansowej nazywa się pewną sumę pieniędzy, którą posiadamy i która jest naszym zabezpieczeniem finansowym. Jak sama nazwa wskazuje ma ona amortyzować nas i zabezpieczyć przed wieloma negatywnymi niespodziewanymi wydarzeniami. Dzięki rezerwie finansowej będziemy mogli odpowiednio na nie zareagować oraz wyjść obronną ręką z takich sytuacji.
Poduszka finansowa ma formę kwoty w gotówce, którą posiadamy. Nie możemy wykorzystywać jej na inne cele oraz z niej finansować różnych innych wydatków. Poduszka finansowa jest też popularnie nazywana sumą na czarną godzinę, jest jednak bardziej przemyślaną strategią niż odkładanie środków kiedyś.
Według specjalistów i finansistów poduszka finansowa powinna wystarczyć nam przynajmniej na kilka miesięcy życia bez podejmowania pracy na obecnym poziomie, a im jest większa, tym lepsze nasze zabezpieczenie.
Jak stworzyć poduszkę finansową?
Jeśli wiemy już, czym jest poduszka finansowa, warto odpowiedzieć też na pytanie, jak ją stworzyć. Z pewnością nie jest to skomplikowane zadanie, a wymagające jedynie poświęcenia odrobiny czasu, dyscypliny finansowej oraz regularności.
Jeśli nie posiadamy poduszki finansowej lub nawet jeśli posiadamy pewne oszczędności, warto utworzyć specjalne konto lub miejsce w domu, aby było one odrębne i przeznaczone jedynie na takie wydatki. Dzięki temu będziemy mogli dużo prościej zarządzać sumą naszej rezerwy finansowej. Jeśli już mamy takie miejsce, gdzie będziemy odkładali nasze pieniądze, które nie będą myliły się z innymi, możemy rozpocząć oszczędzanie.
W naszym budżecie domowym powinniśmy wydzielić specjalną ilość środków, które co miesiąc będziemy odkładać do naszej puli. Może to być 100 zł lub 200 złotych, jeśli nie dysponujemy większymi nadwyżkami. Jeśli je posiadamy, na początku warto odkładać zdecydowanie więcej, aby zbudować pewną większą sumę np. w wysokości naszej pensji.
Możemy również podejmować się dodatkowych prac lub zrezygnować z części zbędnych wydatków tak, aby odłożyć więcej pieniędzy, ale nie rezygnować w zupełności z naszego poziomu życia.
Ciekawym pomysłem jest też spieniężenie wszystkich niepotrzebnych gadżetów i rzeczy, które posiadamy, aby mieć w ręku gotówkę, która jest znacznie poręczniejszym zabezpieczeniem.
Gdzie przechowywać pieniądze?
Często zadawanym pytaniem, które pojawia się przy okazji tematu budowania poduszki finansowej, jest to odnośnie miejsca przechowywania pieniędzy. Ogólnie istnieją dwa główne miejsca, gdzie warto po równo trzymać nasze środki.
Pierwszym z nich jest nasz dom. Posiadanie gotówki pod ręką sprawi, że będziemy mieli do niej łatwiejszy dostęp. Posiadanie pieniędzy we własnym domu to też pewność, że w razie potrzeby będziemy mogli z nich skorzystać np. w godzinach zamknięcia banku czy w razie zgubienia karty płatniczej.
Drugim miejscem, gdzie warto przechowywać część środków z poduszki finansowej, jest właśnie bank. W banku nasze pieniądze są chronione i bezpieczne. Na wypadek włamania i okradzenia nas, nie stracimy wszystkich środków. Jeśli podamy większą kwotę poduszki finansowej, warto sumę przetrzymywaną w banku podzielić na 2 niezależne banki. W razie upadku jednego z nich lub problemów technicznych nie utracimy dostępu do gotówki.
Zdywersyfikowanie miejsc, gdzie będziemy przetrzymywali nasze środki, zwiększa bezpieczeństwo naszej rezerwy i gwarantuje nam zawsze dostęp do przynajmniej dużej części puli.
Jakie korzyści daje posiadanie poduszki finansowej?
Posiadanie poduszki finansowej daje wiele korzyści. Pierwszą z nich jest niezależność oraz możliwość samodzielnego uporania się problemem. Jeśli my będziemy posiadali własne pieniądze i będziemy niezależni, to będziemy mogli działać bez proszenia kogokolwiek o pomoc. To niezwykle komfortowa sytuacja ze względów wizerunkowych, jak i finansowych. Nie będziemy musieli również nerwowo szukać rozwiązania w bankach, które często działają długo i mogą oferować wysoko oprocentowane kredyty czy pożyczki.
Kolejnym powodem, dla którego warto posiadać poduszkę finansową, jest uniknięcie negatywnych skutków nieprzewidzianych sytuacji. Jeśli będziemy mieli pieniądze na leczenie lub zmianę miejsca zamieszkania związane np. z lepszym zatrudnieniem, w przyszłości nie będziemy odczuwali skutków wyboru gorszego leczenia czy gorszej pracy. Środki takie uchronią nas zatem przed konsekwencjami, które moglibyśmy ponosić przez długi czas i które zmieniłyby nasze życie na gorsze.
Samo stworzenie poduszki finansowej nie jest trudne czy kłopotliwe. Tworzyć ją możemy według naszego planu i w takim tempie, jakie jest dla nas komfortowe. Rezerwa finansowa może pomóc nam zarządzać naszymi finansami również, wtedy gdy z niej nie korzystamy, np. pożyczając co miesiąc drobne sumy na uregulowanie wszystkich płatności na początku miesiąca itp.
Kiedy warto stworzyć poduszkę i kiedy szczególnie warto to zrobić?
Poduszkę finansową zdecydowanie powinna posiadać każda osoba dorosła, która żyje na własny rachunek. Również, wtedy gdy dana osoba żyje razem z innymi członkami rodziny i ma na kogo liczyć, warto posiadać takie zabezpieczenie — zarówno dla siebie, jak i swoich bliskich.
Poduszkę finansową szczególnie warto stworzyć w kilku przypadkach. Z pewnością jest to sytuacja, w której nie możemy liczyć na pomoc innych osób oraz żyjemy samodzielnie. W takiej sytuacji jesteśmy zdani jedynie na siebie oraz ew. banki w razie wystąpienia nieprzewidzianej sytuacji.
Drugim przypadkiem jest ten, gdy posiadamy własną rodzinę. Aby zapewnić jej maksimum bezpieczeństwa, warto zbierać i przechowywać pewną sumę pieniędzy. Wiele osób w rodzinie to dużo większe prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnej sytuacji. Szczególnie warto wykonać ten krok również, wtedy gdy nasze życie jest niestandardowe i w jakimś jego aspekcie mamy problemy np. zdrowotne, z zatrudnieniem, prawne itp.
Gdy posiadamy elementy życia o podwyższonym ryzyku, warto przygotować się na niespodziewane sytuacje wcześniej.